Kuo skiriasi karkasiniai ir skydiniai namai?
Individualūs namai Lietuvoje labai populiarūs, o jų statybos variantai – labai skirtingi. Tačiau akivaizdžiai į Lietuvos statybų kultūrą braunasi ir medinio karkaso namai, dar kitaip vadinami karkasiniais namais. Tokie namai statomi ne iš plytų kaip įprasti mūrinukai, bet iš medžio bei kitų statybinių medžiagų.
Tokie mediniai (nepainioti su rąstiniais namais) namai Lietuvoje buvo statomi ansktesniais laikotarpiai, tačiau vėliau buvo primiršti. Tuo tarpu jie visuomet vyravo Skandinavijos šalyse: Norvegijo, Švedijoje, Suomijoje. Taip pat jų statybos tradicijos ganėtinai gyvos ir kitose Europos Šiaurinėse šalyse: Danijoje, Anglijoje, Olandijoje, taip pat ir Vokietijoje.
Natūralu, kad Lietuvoje, kur klimatas taip pat atšiaurus, ir labai panašus į Skandinavijos klimatą – medinė statyba idealiai tinka, ir pamažu grįžta prie pagrindinių pasirinkimų statant individualų gyvenamąjį namą.
Tačiau kalbant apie medinio karkaso namus, reikėtų išskirti du pagrindinius namų statybos tipus, kuriuos visi painioja:
- Karkasiniai namai.
- Skydiniai namai.
Iš principo abi šios statybos technologijos labai panašios, nes tiek karkasinio namo, tiek ir skydinio namo statyboje laikančiosios konstrukcijos yra statybinė mediena. Ir kai, namas baigtas statyti, pagrindiai principai išlieka panašūs.
Tačiau yra ir tam tikrų ženklių skirtumų. Pirmiausia, skydinis namas yra gaminamas gamykloje tam tikrai elementais – skydais, šie elementai vėliau nuvežami į statybos vietą, ir ten namas surenkamas iš šių detalių tarsi Lego kaladėlės (tik žinoma, kaladėlių čia daug mažiau).
Tuo tarpu įprastas karkasinis namas yra kalamas vietoje iš pat pradžių: iš pradžių sukalamas medinis rėmas, dedamos plokštė, izocialija, apdaila. Statybos yra stipriai priklausomos nuo oro sąlygų. Tuo tarpu kokybiškai pagamintas namas gamykloje yra daug tikslesnis statinys, taip pat labai mažai priklausomas nuo oro sąlygų, nes didžioji darbo dalis atliekama po stogu. Itin tikslią gamybą ir projektavimą turi Kriautė: www.kriaute.lt